zpět

Foyer6: Marie Čmelíková / virtuální výstava

od 10. 6. 2021 v 11:00
do 25. 7. 2021 v 23:00
Online

Odkaz na výstavu: https://ths.li/iZ58xV

Marie Čmelíková

Malířka pocházející z Kyjova, v letech 2009-2012 studovala malbu u profesora Daniela Balabána a Pavla Preisnera (fakulta umění Ostravské univerzity). Od roku 2014 žije a tvoří v Brně, jako malířka na volné noze. Věnuje se především tradičním technikám, jako jsou akvarel, akryl a olej. Vytváří obrazy na zakázku, ale zabývá se i vlastní volnou tvorbou.

Jako výtvarná lektorka spolupracovala například s Galerií města Blansko a s ateliérem Kreat v Brně. Aktivně vystavuje své obrazy asi od svých osmnácti let, většinou dvakrát do roka (např.: bar Desert, hudební kavárna Stará Pekárna Brno, Galerie Doma a kavárna Pražírna Kyjov, Vyškov na Moravě, Zlín, Ostrava, Praha, Hollabrun). Účastní se nejrůznějších výtvarných akcí (např.: festivaly Mezi Smrky, Mela, Potulný dělník, Ponavafest, Malý svět, Zažít Kyjov jinak, Fakin Fakit), na kterých jak vystavuje, tak čte svou poezii. Básně doprovázejí některé obrazy, ale vznikají i samostatně. V roce 2014 vydala svou první básnickou sbírku Kniha Slasti – Ožanka, ve které jsou ilustracemi její obrazy. V roce 2017 napsala svou druhou knihu Štětka Květa ze Svatěk, která čeká na vydání. V současnosti pracuje na dlouhodobém souboru Tulipaní.

Jde o ženské akty propojené s florou. (akvarel s uhlem na papíře). Reagují na křehkost, něhu a pomíjivost života kolem nás. Druhým, zcela odlišným souborem, je krajinomalba, kde vzdává poctu mistrovi expresionismu Vincentu van Goghovi. Marie tyto krajiny, malované také na zakázku, tvoří jak technikou akvarelu na papíře, tak olejomalbou na plátna různé velikosti. Více o její tvorbě najdete na webu mariecmelikova.cz

Zatím nebyly vloženy žádné položky.